top of page
Search
  • ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE

KERMA KOMUNISTE


Nga Armand Maho


Te dalte shpirti nga bytha funderrine!


Te lendohet zemra ty shoqja Vito? Ashtu eee, po atyre femijeve qe i late jetime, e nuk i pane kurre baballaret e tyre si thua i lendohet shpirti kur flet ti?!

Shoqja Vrrome, e di ti qe mire se ja pushkatuat e ja vrate baballaret, ja varroset ku mundet, por me pas nuk u ngopet po ja burgoset nenat, dhe u internuat gjysherit.

E di ti shoqja funderrine, se dhe sot e kesaj dite se dine ku i kane eshtrat e prinderve? Normal qe e di, se vetem ju e dinit ku i varrosnit.

U lendua ajo zemra jote eeee?! Po kur pushkatonit grate shtatzena, kur detyronit femijet te vuanin brenda telave me gjemba, kur vdisnin foshnjat ne kampet e Tepelenes, Myzeqese etj etj, tu lendua ndonjehere zemra ty? Jo madje kerceje e kendoje per Partine tende te lavdishme!

Shoqja Kerme, ne mos nuk e ke mesuar po ta themi tani, se ata qe vrate ishin me shume shqiptare se sa ti, e te tjeret si ti! Ata kishin dinjitet, dhe menduan se pushtimi komunist ishte me i keq se cdo lloj pushtimi tjeter. Dhe kane pasur te drejte! Sepse deformimin me te madh te individit e bete ju. Po po ju qe kthyet kete vend ne nje burg ta madh, qe shkaterruat cdo gje me vlere qe shqiptaret mezi kishin ngritur ne mijra vjet!

Ajo zemra jote ( ajo zemer kriminale) e Nexhmijes, apo e udheheqesit tend dhe e te tjereve qe e ndoqen si ty, do ishte mire qe te mos kish mbire si fare, si semundje, si murtaje ne kete toke! Por fatkeqesia jone eshte qe mbite, dhe skeni ndermend te shkuleni.

Me kete rast, une nipi i nje prej shume atyre " tradhetareve" qe keni pushkatuar, ne pamundesi per te te bere gje tjeter, po te bej nje urim. Te dalte shpirti nga bytha, shoqja funderrine!


KERMA KOMUNISTE VITO KAPO

0 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page