top of page
Search
  • ALBANIAN-AMERICAN FREEDOM HOUSE

Hetues Durimi


Nga Mit'hat Havari


Durimin e njoha ne vitin 1988 ndersa udhetonim rastesisht ne te njejtin mjet, saurel, une me nje mikun tim shkonim ne Permet, ndersa Durimi ishte shef i hetuesis se Tepelenes. Biseduam çfardo rruges, dukej djale i qeshur, simpatik e kisha dhe patriot, ishte nga Kanina e Vlores. Krijova pershtypje te mire per te, bile me mikun tim krijuam mendimin se ka edhe njerez pozitive ne ato organe. Ne qershor 1992, une fillova detyren e kryetarit te deges se rendit publik ne Elbasan. Aty gjeta dhe Durimin, ishte oficer i policis gjyqesore, tashme termi hetues ishte hequr nga fjalori zyrtar.Me thene te drejten u gezova qe ishte aty i pozicionuar, kjo per shkak te ndikimit nga njohja dy vjet me pare me te. Fillova ta inkurajoja ne punen e tij dhe atij i pelqente kjo gje. Pas disa muajsh ish ministri i rendit publik Bashkim Kopliku me telefonoi dhe kerkoi nga ana ime nje kandidature per drejtor te pergjithshem te policise gjyqsore ne ministri. Menjehere ju pergjigja se nuk kisha ndonje kandidature te pershtateshme, por i thashe se do te mendohem. Sa mbylla receptorin me shkoi mendja vrinkthi tek Durimi. E thirra direkt ne zyre dhe i propozova vendin e punes. Ai me pa ne sy paksa i çuditur dhe mu pergjigj se ishte mire aty e me falenderoi per respektin, ne fakt dukej si i trembur. Por une me ate naivitetin qe me karakterizon e ndava mendjen. Do te shkosh i thash, ti je i ri dhe i pa perlyer me krimet e diktatures. Ai u largua dhe une i telefonova ministrit duke i paraqitur kandidaturen. Kopliku dukej njihte fisin e tij ne Durres dhe dha OK. Prit e ska, prit e ska, me ne fund derjtor u emerua Vexhi Muçmata. Kerkova informacion perse ishte rrezuar kandidatura ime, por nuk mora pergjigje, ne fakt dikush me tha qe pengese ishte bere PD e Elbasanit. Ne fakt une isha shkeputur zyrtarisht nga partia dhe nuk i pyesja per vendimet e mia. Nga sedra qe penguan kandidaturen time, e emerova Durimin shef te policis gjyqsore ne Elbasan. Hetuesi i diktatures ishte i kenaqur nga emerimi i ri. Nuk kaluan disa dite dhe ne takimin qe kisha me popullin vjen ne zyre nje burre i dobet, ulu zoteri ju drejtova. Quhem Luan Hasa jam Çam dhe banoj ne Cerrik. Kam qene i denuar politik. Po perse flisni me ze te çjere ju drejtova. Pikerisht per ate puna kam ardhur vazhdoi ai. Kam pasur hetues Durim B... ishte sadist, ushtronte dhune çnjerezore mbi mua dhe me mbyste shpesh me dy gishtat e dores se djathte, ai ma ka prishur korden e zerit. U tmerrova ne fakt, nuk po ju besoja vesheve. Nuk prita, menjehere thirra ne zyre Durimin. Ai erdhi e ishte bere qiter i verdhe ne fytyre, duket e kishte pare viktimen e tij qe ishte futur brenda. Durim ulu, ju drejtova. E njeh zoterine? Po, u pergjigj me koken poshte. Perse i ke prishur zeri Durim? Ty te ndalonte ligji te ushtroje dhune mbi te pandehurin! Zoti kryetar mu drejtua, une do largohem nga detyra. Jo, jo i thash prit, kerkoi ndjese viktimes per fatkeqsine shendetesore qe i ke shkaktuar. Hetuesi i diktatures i kerkoi ndjese Luanit. Dukej qe ishte i shtirur dhe s’kishte pike pendese. I dhash leje te largohej.Nderkohe Luan Hasa me tha: Durimi ka ushtruar dhune fizike dhe ndaj Nazmi Dervishit, ish i denuar politik per poezi dhe une e kisha emeruar shef te policise kriminale, ishte teper inteligjent Nazmiu. Ndersa Luani zbriste shkallet thirra ne zyre Nazmiun. Po si mor zoteri i thashe punon me persekutorin tend Durimin e nuk me thua gje mua? Nazmiu buzeqeshi e me tha: ça ti besh, pastaj ju e kini perkrahur. Po nuk e njihja mor Nazmi. Do ballafaqohesh me te "kercenova" shefin e krimeve. Thirra Durimin perseri, ai erdhi menjehere. Ulu Durim. Si nuk te vjen turp qe punon me Nazmiun qe e ke dhunuar fizikisht me grushta dhe e ke mbytur, se e ke pasur stilin tend mbytjen. Hetuesi i diktatures u nxi ne fytyre e s'foli. I largova te dy. Pas ca minutash vjen ne takim nje burre i gjate qe une e njihja per fytyre, sepse ishin dy vellezer kosovare dhe shetisnin ne bulevard nga Fush Mbreti, por te dy vellezerit diktatura Enveriane i kishte futur ne burg. Si quheni ju drejtova? Rustem Gashi ma ktheu zoteria, jam Kosovar. Per çfare kini ardhur zoteri? Per Durim Bedinin e kam pasur hetues dhe me ka torturuar. E kuptova, qe viktimat ishin organizuar te denonconin "SS-in" e tyre nazist. Do ballafaqohesh me te ju drejtova. Si urdheron zotni shef mu pergjigj kosovari dy metra i gjate, por qe i dridhej zeri. Pas pak erdhi xhelati ne zyre. Ulu Durim i thashe, nderkohe kontrolloja qetesine time, isha shume i tronditur. Fol iu drejtova kosovarit, çte bente? Kosovari u shtri ne parketin e zyres dhe vazhdonte te fliste ashtu shtrire. Me hipte siper zonti kryetar, me shkelmonte dhe me rrihte me dru mareje, nga ato te guzhines. Pastaj u çua dhe vazhdoi. Kur me çuan ne kufi ne vendin ku isha arratisur, Durimi me kishte lidhur me litar dhe me rrihte rruges me dru e me shante, he armik i mutit, spiun i Titos etj... etj. Me kishte hipur gjaku ne koke dhe ju drejtova hetuesit krminel maskuar aq bukur me buzeqeshjen dinake dhe me servilizmin e peshtire te tij. Ngreu pleher, i thashe, e rrife Kosovarin keshtu me duar te zgjidhura e jo me pranga. Ai kishte ulur koken poshte e s' bzante. Thirra urgjent shefin e armatimit dhe disa shefa te tjere te kuadrit e ku di une. Pasi bera te qarte situaten, e çarmatosa dhe e largova nga dega e rendit per te mos i pare surratin me, nderkohe urdherova te mos futej me ne ate organ. Keto veprime u kryen ne syte kosovarit, i cili dukej itronditur nga skena. I keshillova te tre te persekutuarit nga dora e zeze e hetuesit te diktatures Durim Bino qe ta denonconin ne gjykate, “me akuzen shperdorim detyre”, ushtrim dhune etj..., por ata mu pergjigjen, se nuk kishin kohe te merreshin me te, ta gjeje nga zoti etj si keto. Ne vazhdoi kosovari do kapim kohen e humbur, do martohemi te lindim femije. Mu mbushen syte me lot. U bera meit siç thone, s'kisha fjale! Epilog. Kishin kaluar kohe dhe nuk ja kisha degjuar zerin Durim Binos, hetuesit bastard te diktatures. Veç nje nate shoh ne TV se Durimi ishte prokuror rrethi ne Kavaje. Mezi prita te zbardhej. Te nesermen kerkova takim me Dhori Sollakun, ish prokuror i pergjithshem. Me priti ne zyre me njehere. I spjegova situaten e prokurorit te tij. Sollaku heshti dhe nuk i preku as qimen e by... Durimit. Normale ishin homolog, kishin mbaruar nje shkolle ishin bij te vendosur te partise te asaj diktature mizore qe i beri prokurore etj. Kisha marre "misionin" e atyre çifuteve kur kerkojne nazistet qe kane ushtruar krime mbi ta. Durimi vazhdoi ca kohe prokuror ne Kavaje, por dhe une vazhdova misionin tim. Nje dite TV dha lajmet se ishin shkarkuar disa prokurore midis tyre dhe Durim Bino, nuk ishte Sollaku prokuror i pergjitheshm. U ndjeva i qete ate dite. Kisha vene per se dyti ne vend dinjitetin e Nazmiut, Luanit dhe Rustem Kosovarit. Respekt per ta kudo ndodhen .

0 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page