Albanian-American Freedom House

Albanian-American Freedom House

Hajro Ēini M.A. Economics


Member
Joined Aug 2 2011
Actions
Send a Message
Add as Friend
Flag as Inappropriate
General Info

MALE
62 years old
Richmond Hill
Site Memberships

Albanian-American Freedom House

Recent Activity

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

You must be a member to comment on this page. Sign In or Register

2 Comments

Reply Hajro Ēini M.A. Economics
8:37 PM on November 12, 2012 
Duke studiuar me laps nė dorė librin e Enver Hoxhės Titistėt (Akt-Akuza qė Enver Hoxha i paska ngritur vetvetes.)

Kjo ndodhi jo vetėm se Italia fashiste dhe reaksioni ndėrkombėtar, qė qėndronte pas saj, pėr interesat e veta, nuk do tė lejonin, siē nuk lejuan, qė molla shqiptare tė shuante etjen e serbomėdhenjve, por edhe pėr faktin se agjentura e propaganda serbe nė Shqipėri mund tė gjenin terren vetėm nė disa element tė degjeneruar e pa kurrėfare influence, por kurrėsesi nė shtresat tė gjėra e, ca mė pak nė popull. Pėr mizoritė qė kishte kryer, Serbia ishte kthyer me kohė nė ndėrgjegjen e shqiptarit nė sinonim tė sė keqes. (Faqe 8 )

?Nė njė situatė tė tillė, merret me mend, tė kėrkoje lidhje me Partinė Komuniste tė Jugosllavisė, nuk qe njė gjė e lehtė dhe e thjeshtė. Por pėr ne, komunistėt, problem ishte i qartė.? ?..E vėrteta ėshtė se si unė, ashtu dhe Vasil Shantoja, Qemal Stafa e, pas njė sėrė hezitimesh, edhe Koēo Tashkoja, qė u bėmė iniciatorėt pėr tė hyrė nė lidhje me PKJ, shumė pak, pėr tė mos thėnė fare pak, dinim mbi jetėn, veprimtarinė dhe gjendjen nė kėtė parti.(Faqe 9)

Pas bashkimit tė Kosovės e tė disa viseve tė tjera me trungun amtar, nga qeveritė kolaboracioniste shqiptare u dėrguan nė kėtė zona edhe me qindra nėpunės, mėsues e tė tjerė, pėr tė ndėrtuar athe administratėn shqiptare, pėr tė hapur shkolla nė gjyhėn shqipe. (Titistėt faqe 78) (Shikoni se ēfarė paskan bėrė ata qė mė vonė Enver Hoxha i anatemoi, pushkatoi burgosi dhe internoi. Kush paska bėrė akte kombėtare dhe patriotike, kėta qė u dėnuan apo ai qė i dėnoi?! ? Kjo ėshtė njė pyetje qė kombi shqiptar ėshtė, pėr fat tė keq, akoma konfuz pėr t?ju pėrgjigjur.)

Qoftė me material propagandistike, ne (Komunistėt ? shėnimi im) i bėnim thirrje popullsisė sė kėtyre zonave tė flaknin tej ēdo iluzion mbi gjoja ēlirimin qė u solli fashizmi dhe tė mobilizoheshin nė luftė krah pėr krah me popujt e tjerė tė Jugosllavisė, nėn udhėheqjen e PKJ, pėr tė hedhur tej zgjedhėn e fashizmit, i cili ishte armiku kryesor qė kishim nė vatra. (Titistėt faqe 79)(dhe pastaj tė gėzonim parajsėn e Enver Hoxhės dhe Serbisė ? Shėnimi im)

Aty nga mesi i muajit shtator mė dorėzuan njė letėr tė tij tė mbushur plot helm e vrer pėr komnandėn dhe pėr forcat tona partizane qė vepronin nė qarkun e Dibrės, i akuzonte kėto si ?shqiptaromėdhenj? e ?shovinistė?, bile na jepte urdhra qė ne tė merrnim masa tė rrepta e tė menjėhershme, ndryshe, na kėrcėnonte, ?puna mund tė arrijė te pėrleshja e armatosur?!
Ē?faje tė mėdha kishin bėrė shokėt e partizanėt tanė qė kishin ngjallur tėrė kėtė tėrbim tek ?ambasadori? Tempo?
Nė shtatorin e vitit 1943 njėsitė e Ushtrisė sonė Nacionalēlirimtare, qė vepronin nė qarkun e Dibrės, nėn komandėn e shokut Haxhi Lleshi, me njė sulm tė rrufeshėm e tė fuqishėm ēliruan qytetin e Dibrės dhe, nė bashkėpunim me repartet partizane maqedonase, luftuan heroikisht pėr ēlirimin e Kėrēovės, Tetovės, Gostivarit, Radostushės nga italianėt??(Titistėt faqet 84-85)

Si ėshtė e vėrteta historike e kėsaj ?heroike? dhe e kėtij sulmi tė rrufeshėm e tė fuqishėm?!
http://news.bbc.co.uk/onthisday/hi/dates/stories/september/8/news
id_3612000/3612037.stm

Siē e shihni Italia kapitulloi me 3 shtator 1943, ē?ka do tė thotė qė Haxhi Lleshi dhe forcat partizane paskan luftuar me mullinjtė e erės, sepse atje nuk kishte me asnjė ushtar pushtues italian.
Reply Hajro Ēini M.A. Economics
6:40 PM on August 2, 2011 
A e vėrtetojnė vendimet e gjyqėsorit hipotezėn e pjesmarrjes nė Grusht tė Shtetit tė Ina Ramės dhe Bamir Topit?!
Para disa ditėsh njė panel i Gjykatės sė Lartė tė kryesuar nga Kryetarja Shpresa Beēaj rrėzoi prokurorinė nė akuzat e saj tė pabaza dhe tė tė pafaktuara kundėr Gardės sė Republikės pėr ngjarjet e dhunshme tė 21 Janarit, duke mbyllur kėshtu ciklin e gjyqėsorit. Tė tre shkallėt e tij, shkalla e parė, Gjykata e Apelit ? tė dyja nėn kontrollin e Presidentit Bamir Topi (armik i deklaruar kundėr mazhorancės, kundėr progresit) dhe sė fundi Gjykata e Lartė (e pavarur nga Presidenti, nė fakt e pavarur nga askush) dhanė njė verdikt nė favor tė drejtėsisė dhe kundėr prokurorisė.
Prokurorja e pėrgjithshme nė aktivitetin e saj politik antiligjor dhe shkatėrrues hėngri grushtin e radhės nga drejtėsia. Specialistėt e FBI nuk i lanė mundėsi ?shoqes me prokurė? qė tė manipulonte faktet, kėshtu qė ajo doli e zbuluar nė rrugėn e saj jo institucionale dhe antikushtetuese.
Edhe pse kanė kaluar 7 muaj nga ajo kokė, prokuroja e pėrgjithshme nuk ishte nė gjėndje tė provonte asnjė akuzė kundrejt Gardės sė Republikės, pėrkundrazi deri tani ėshtė vėrtetuar se tre vetė janė vrarė jo nga plumbat e Gardės, ē?ka tė bėn tė dyshosh tek opozita me skenarin e saj ogurzi tė Vlorės 1997.
Lind pyetja: Si ka mundėsi qė pas 7 muajsh militantja e PS nė Krye tė Prokurorisė nuk arriti tė vėrtetojė atė pėr tė cilėn ishte e ?sigurtė? katėr orė pas rrėmujave?! Si ishte e mundur qė ajo tė dinte se e gjithė komanda e Gardės sė Republikės ishte fajtore pa bėrė asnje hetim dhe sot pas 7 muajsh ajo deshton totalisht? Kush mund tė rrėzojė sot hipotezėn se ajo sė bashku me Veterinerin Bamir Topi ishin pjesė e Grushtit tė Shtetit vetėm e vetėm pėr tė marrė njė mandate tė dytė?!
Hajro Ēini M.A. Economics